Záchrana tonoucího

13.08.2015 19:25

V uterý 11.8 2015 jsme se opět sešli a přidali se k rájeckým hasičům při jejich pravidelném proškolování.Pravda příjezd třech hasičských aut na blanenskou přehradu Palava způsobil malý rozruch,ale jinak pozorovatelů našeho výcviku už moc nebylo.Náplní cvičení byli zásady a způsoby záchrany tonoucího.Bylo dobré si uvědomit,že nejlepší je pro tonoucího sám do vody neskákat.Zní to možná divně,ale i malé dítě pudem sebezáchovy utopí dospělého plavce-zachránce.Nejlepší možností je hodit tonoucímu něco plovoucího,čeho se může chytit.Idealní je lano na kterém jej vytahnete na břeh,ale kdo ho nosí v plavkách,že jo?Když už pro tonoucího musíte snažte se aby někdo věděl že do vody jdete a mohl případně pomoci i vám.Při přiblížení k bezvládnému tonoucímu se otočte a slabým nakopnutím se přesvědčte že je opravdu bezvládný.V obráceném případě počítejte s tím,že se po vás bude sápat a tlačit vás pod vodu aby sám sebe nad vodou udržel.Pokud nereaguje na dotek logicky jej otočte na záda a táhněte bud za ruku,nebo obouruč za bradu ke břehu.Zní to celkem jednoduše,ale věřte mi že je to dřina.Vybavení záchranáři mají pak různé sofistikované pomůcky k záchraně tonoucích a především i sebe.Hazecí pytlíky,záchrané vesty,lehátka atd. I ty jsme si mohli vyzkoušet.

Zásady záchrany tonoucích jsou srozumitelné a lehce zapamatovatelné.Určitě se hodí každému z nás v běžném životě.Použitím různých grifů dokážete dostat z vody i těžkého tonoucího.A děkujeme rájeckým hasičům a zvlášť školitelce Zuzaně že se můžeme něco přiučit.